Orchestr Mariinského divadla pořádá koncert v Palmýře-S modlitbou za Palmýru

Symfonický orchestr petrohradského Mariinského divadla pod taktovkou Valerije Gergijeva pořádá koncert v syrské Palmýře osvobozené od bojovníků Islámského státu v březnu.

Koncert, který dostal název S modlitbou za Palmýru. Hudba oživuje starobylé stěny, se pořádá na prostranství světoznámého palmýrského amfiteátru.

Jak prohlásil v interview pro RIA Novosti syrský ministr kultury Isam Khalil, je koncert věnován Dni vítězství a symbolizuje vítězství nad terorismem.Starobylá Palmýra, zařazená do seznamu kulturního dědictví UNESCO, byla téměř rok pod kontrolou teroristů fronty Islámský stát (zakázaná v RF). 27. března osvobodila syrská armáda s pomocí ruského letectva a vojáků domobrany město od ozbrojenců. Podle prvních odhadů se zachovalo na 80 % historické části Palmýry. Teroristé zničili Vítězný oblouk, chrámy Bela a Baal Shamina, pohřební sloupy a řadu silničních sloupů. Byly poškozeny budovy Citadele Salahuddina a Národní museum. Všechno, co syrští odborníci nedokázali z musea evakuovat, bylo buď ukradené nebo zničené. Podle odhadů expertů, si obnovení Palmýry může vyžádat asi 5 let


Valerij Abisalovič Gergijev


 (* 2. května 1953 Moskva) je ruskýdirigent, který působí jako umělecký ředitel Mariinského divadla vPetrohradě, kde je také uměleckým ředitelem festivalu Bílé noci. Jeho rodina pocházela ze Severní Osetie-Alanie, jedné z republikRuské federace.
Je šéfdirigentem Londýnského symfonického orchestru (London Symphony Orchestra). V letech 1997-2008 byl hlavním hostujícím dirigentem Metropolitní opery v New Yorku. Od 17. září 2015 je šéfdirigentem orchestru Mnichovských filharmoniků (Münchner Philharmoniker) jako nástupce Lorina Maazela, který zemřel v červenci 2014.[1]
Umělecká činnost
Od osmi let navštěvoval hudební školu ve Vladikavkazu v Severní Osetii-Alanii (nyní Hudební akademie Valerije Gergijeva). Nakonzervatoř Rimského-Korsakova v tehdejším Leningraděnastoupil v 19 letech (rok 1972-76/77) do dirigentské třídy profesora Ilji Musina. Ještě během studií vyhrál ve věku 23 let soutěž Herberta von Karajana v Berlíně a v témže roce 1977 byl angažován jako asistent dirigenta Těmirkanova v tehdejším Kirovově divadle v Leningradě. V letech 1981 až 1985 působil jako šéfdirigent Arménského státního orchestru. V roce 1988 byl ve věku 35 let hudebníky zvolen uměleckým ředitelem opery Kirovova divadla, dnešního Mariinského divadla v Petrohradě. V roce 1996 jej ruská vláda jmenovala generálním a uměleckým ředitelem všech součástí tohoto divadla (orchestr, opera, balet). Kromě umělecké činnosti zde pomáhá získávat finanční prostředky pro různé projekty, např. pro nedávnou výstavbu Mariinské koncertní síně. Byl také jedním z iniciátorů mezitím již dokončené kompletní renovace Mariinského divadla, původně plánované do roku 2010.
Gergijevova sestra Larisa Gergijeva je uměleckou ředitelkou Mariinské akademie pro mladé zpěváky, založené roku 1998.

                                                                 Valerij Gergijev a Vladimir Putin, 2008

V roce 1988 se stal hostujícím dirigentem Rotterdamského filharmonického orchestru (Rotterdams Philharmonisch Orkest), ve kterém v letech 1995 až 2008 působil jako hudební ředitel a nyní je jejím čestným dirigentem. Ve spolupráci s tímto orchestrem založil v roce 1996 Gergiev Festival, který se od té doby koná v Rotterdamukaždoročně. Během jeho 10. ročníku v roce 2005 byl královnouBeatrix jmenován rytířem Řádu nizozemského lva. V roce 1993 se poprvé představil v Metropolitní opeře v New Yorku, a to uvedením opery Giuseppa Verdiho Otello. Zde byl po čtyřech letech působení, v roce 1997, jmenován hlavním hostujícím dirigentem.
Od ledna roku 2007 stojí Gergijev jako hlavní dirigent v čele Londýnského symfonického orchestru. Spolupracuje s mnoha významnými světovými orchestry, jako jsou New York PhilharmonicVídeňští filharmonikové,Berlínští filharmonikové, Boston Symphony Orchestra, Chicago Symphony Orchestra, Cleveland Orchestra, Los Angeles Symphony Orchestra, Royal Concertgebouw Orchestra v Amsterdamu a další.
Dne 17. září 2015 zahájil Valerij Gergijev oficiálně své působení v bavorskémMnichově jako nový šéfdirigent orchestru Mnichovských filharmoniků. Pro svůj nástupní koncert zvolil slavnou Symfonii č. 2 c moll (zvanou též Vzkříšení)rakouského skladatele Gustava Mahlera. Spoluúčinkoval Filharmonický sbor Mnichov, sólistkami byly pěvkyně Anne Schwanewilms (soprán) a Olga Borodina (alt). Koncert, který sklidil bouřlivé ovace obecenstva, byl vysílán v přímém přenosu televizní stanicí 3sat.[2]

Vystoupení v České republice
Hlavní působiště
  • Mariinské divadlo v Petrohradě, umělecký a generální ředitel
  • Londýnský symfonický orchestr, hlavní dirigent
  • World Orchestra for Peace, dirigent
  • Vídeňští filharmonikové, hostující dirigent
  • Metropolitní opera v New Yorku, hlavní hostující dirigent (1997-2008)
  • Rotterdamská filharmonie, čestný dirigent
  • Švédský rozhlasový symfonický orchestr, čestný dirigent
  • Mnichovští filharmonikové šéfdirigent (od září 2015)
Umělecký ředitel festivalů:


Komentáře